poniedziałek, 23 września 2013

Papier toaletowy

Trochę trudno mi w to uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia parę lat temu, papier toaletowy był traktowany w Polsce niemal jak dobro luksusowe. Nie był sprzedawany jak teraz w ładnych kolorowych opakowaniach. Najczęściej mogliśmy go spotkać w takiej formie:
Na szczęście czasy się zmieniły i papier toaletowy, jest ogólnie dostępny.
Myślałam, że napisanie tego posta będzie proste. Niestety, okazało się, że w internecie dość ciężko znaleźć bezpośrednie informację na temat sposobu produkcji i rodzajów papieru toaletowego. Oczywiście bardzo pomocny był program "Jak to jest zrobione?"

Powyższy film przedstawia w jaki sposób robiony jest ekologiczny papier toaletowy. Ekologiczny, bo zrobiony z makulatury. Jednak nie jest to ten zwykły, szary, najtańszy papier. Ten jest bielony podczas produkcji oraz posiada wzorek, który zwiększa jego chłonność. Co więcej, jest to papier dwu warstwowy. Jako Ekolożka powinnam się podpisać rękoma i nogami, że powinniśmy używać właśnie takiego papieru. Ale... no właśnie. Żyjemy w takich czasach, w których na pierwszym miejscu stawiamy wygodę. Papier ekologiczny jest tańszy, ale niestety nie jest tak miły w stosowaniu jak papier celulozowy. A jak powstaje papier celulozowy? Mniej więcej tak. Niestety, dla naszego luksusu wycinane są drzewa. Połowicznym rozwiązaniem może być zakup papieru ekologiczno - celuzolowego. 
Nie będę próbowała Was przekonywać do przestawienia się na papier ekologiczny. Wiele osób dostrzega masę zalet tego papieru. Jeśli już musimy wybierać papier celulozowy, polecam postawić na papier dobrej jakości, nie koniecznie znanej firmy. Bo tak na przykład Velvet, wcale nie jest taki cudowny. Ja polecam papier dostępny w Aldim. Nazywa się Solo, 8 rolek kosztuje ok. 7 zł. Jest bardzo wydajny, miękki, celuloza nie jest wybielana przy użyciu chloru. 
Bardzo możliwe, że inne dyskonty również dysponują papierem dobrej jakości w przystępnych cenach. Warto dobrze poszukać.
Ale, że jestem Ekolożką, wypadało by jednak w zamian za luksus zrobić coś dla środowiska. A że rewolucja śmieciowa w pełni, najprostszym rozwiązaniem jest segregacja śmieci, zwłaszcza różnego typu opakowań papierowych, którymi jesteśmy zasypywani zewsząd. Co więcej, zużytym rolkom po papierze, może zafundować drugie życie. W internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji. Od zabawek
przez dekoracje ścienne,

organizer do kabli,
doniczki,
a nawet, głośnik do naszego telefonu ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz