sobota, 22 listopada 2014

UrbanCONE - ratunek dla Krakowa i nie tylko?

UWIELBIAM gadżety! Zwłaszcza takie, które na prawdę poprawiają nasz komfort życia. Do Smart Watch'ów się jeszcze nie przekonałam (ich największą bolączką jest krótki czas pracy na baterii). Ale dziś nie o tym.
Słyszeliście o Electrolux Design Lab? W skrócie jest to międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów, którzy mają swój innowacyjny pomysł na urządzenie przyszłości gospodarstwa domowego. Chętni mogą wybierać z pośród 3 kategorii: kulinarne przyjemności, oczyszczanie powietrza i pielęgnacja materiałów. Nagrodą główną jest 5 tysięcy euro i półroczny staż w centrum projektowania Electrolux. Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 1,7 tysiąca projektów! Krótko mówiąc - Ci młodzi ludzie mają mnóstwo świetnych pomysłów.
Oczywiście na stronie konkursowej możecie zobaczyć całą masę propozycji. Ja dziś chciałabym się skupić na dwóch z kategorii oczyszczanie powietrza.

Pierwszy projekt to UrbanCONE, czyli latająca meduza. Jest to projekt Michała Pośpiecha. 


O co chodzi? Pomysł autora jest taki, że każdy z nas może mieć swojego własnego robota (w tym przypadku meduzę - choć mi on bardziej przypomina szyszkę), który będzie za nami latał i oczyszczał powietrze.W robocie znajdują się oczywiście filtry powietrza. O szczegółach projektu opowie najlepiej sam autor: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/polskie-latajace-meduzy,150337.html . Na tą chwilę pomysł jest dość futurystyczny. Wyobrażacie sobie niebo np. Krakowa usiane takimi meduzami? Projekt na pewno ma potencjał, jest bardzo oryginalny, zapamiętywalny i pomocny zwłaszcza w miastach borykających się ze smogiem. Jest to oczywiście tylko prototyp, ale od razu nasuwa mi się pytanie, co z wydajnością tego urządzenia, oraz jego odpornością na różne warunki atmosferyczne. Ale, gratulujemy pomysłu! Mam ogromną nadzieję, że pomysł nie zostanie odłożony do szuflady. No i czekamy na więcej :)
 W konkursie, mocnym konkurentem polskiego projektu był Lotus.

Turczynka Fulden Dehneli, zaproponowała dużo prostsze rozwiązanie, które również ma służyć jako personalny oczyszczacz powietrza. Trzy kulki, którą każdy może zabrać ze sobą, ładowane są w kwiacie lotosu (stąd nazwa urządzenia). Kulka ma za zadanie oczyszczać powietrze, nawilżać je oraz neutralizować nieprzyjemny zapach. Urządzeniem możemy sterować za pomocą smartfona. Ładne, mobilne, przydatne urządzenie.
UrbanCONE zajął w konkursie trzecie miejsce, Lotus drugie. Ciekawe kiedy zobaczymy podobne urządzenia w sklepach :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz