piątek, 12 września 2014

Data ważności - czy na pewno taka ważna?

Termin ważności, najlepiej spożyć przed, należy spożyć do - wszyscy wiemy że te daty są na wszystkich produktach spożywczych pakowanych. Jednak nie wszystkie oznaczają to samo. A co z produktami które nie posiadają daty ważności (np. owoce czy warzywa)? W tym poście spróbuje Wam odpowiedzieć na powyższe pytania. 
Zacznijmy od najbardziej restrykcyjnego sformułowania, czyli "należy spożyć do". Jest to termin przydatności do spożycia. Po jego upływie produkt nie nadaje się już do jedzenia i należy go wyrzucić. Taki komunikat najczęściej znajdziemy na produktach garmażeryjnych, mięsie czy produktach mlecznych.
"Najlepiej spożyć przed" oznacza datę minimalnej trwałości produktu. Czyli jest to tylko sugestia producenta, że do tego terminu na pewno produkt będzie w 100% jadalny. Jeśli na naszym produkcie znajduje się właśnie taka informacja, a termin na opakowaniu minął niedawno, możemy spokojnie dalej spożyć taki produkt. Oczywiście należy organoleptycznie skontrolować produkt oraz powąchać go. Jeśli nic nie wzbudza naszych podejrzeń, możemy spokojnie zjeść taki produkt po terminie.
źródło: http://komixxy.pl

A co z owcami i warzywami? Na nich zwykle nie widnieje taka informacja. Przede wszystkim należy kupować z głową. Tyle ile potrzebujemy, zjemy w przeciągu kilku dni do tygodnia. Ważne jest również prawidłowe przechowywanie. Bardzo dużo przydatnych informacji na temat przechowywania warzyw i owoców można znaleźć na tej stronie.
Podsumowując kupujmy tyle ile potrzebujemy, stosujmy zasady FIFO (więcej na ten temat pisałam tutaj). Dzięki tym prostym zasadą ograniczymy ilość wyrzucanego jedzenia do minimum. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz